Гельмінти або глисти у кішок – це поширене паразитарне захворювання, яке може становити серйозну загрозу здоров’ю вашому коту сфінксу.
Яйця глистів можна виявити практично скрізь, у воді, на траві, у сирому м’ясі та рибі. Ризик зараження гельмінтами існує завжди, навіть якщо коти постійно мешкають удома і ніколи не виходять на вулицю. Ви самі можете принести личинки на підошві свого взуття чи одягу. Крім того, кошенята можуть заразитися глистами від матері-кішки.
Симптоми гельмінтозу
- сильно здутий живіт;
- загальна слабкість;
- тьмяна вовна;
- втрата ваги;
- пронос;
- запор;
- блювання піною з глистами;
- кашель (коли личинки переміщаються організмом);
- наявність глистів у калі або навколо анального отвору.
У кошенят здуваються животи, дуже бліді слизові (через анемію), розлад шлунка змінюється запорами, кривавими проносами. Вони поступово слабшають, у них знижується імунітет, сильний гельмінтоз може призвести до закупорки та розриву кишечника, і до смерті кошеня.
Види глистів у кішок
Групи глистів, які часто зустрічаються у котів:
- круглі черви;
- стрічкові черв’яки;
- сисуни (сосальщики).
Круглі черви (нематоди)
Найпоширеніший вид глистів, якими заражаються кішки. Існує багато різновидів, але часто зустрічаються у кішок – це аскариди. Своїм зовнішнім виглядом паразити нагадують спагетті, довжина аскарид досягає 5 см, але трапляються й довші особини.
Дорослі коти заражаються при вживанні сирого м’яса та при контакті із зараженою твариною. Кошенята можуть заразитися аскаридами через молоко матері.
Глисти скупчуються в тонкому кишечнику, травмують слизову оболонку шлунка, і здатні закупорювати жовчні протоки і кишечник. Можуть паразитувати практично у всіх органах котів, надаючи сильну отруйну та алергічну дію на організм.
При інтенсивній глистової інвазії нематоди можна побачити у мокротинні після кашлю або блювотних масах. Яйця круглих черв’яків можуть накопичуватися в складках навколо анусу кота.
Стрічкові черв'яки (цестоди)
Довгі та плоскі черв’яки можуть досягати в довжину до 70 см. Тіло цих глистів складається з безлічі сегментів, у кожному з яких дозрівають личинки. Коли ці личинки дозрівають, вони відокремлюються і разом з калом виходять назовні, при цьому сегментоване тіло паразита росте безперервно, на зміну сегментам, що відокремилися з личинками, з’являються нові.
Кішки заражаються, вживаючи в їжу сире м’ясо чи рибу. Також можливе зараження через переносників личинок – бліх. Шлунково-кишковий тракт кішки забивається хробаками, викликаючи непрохідність кишечника, що може призвести до смерті кота.
Сегменти стрічкового хробака можна побачити навколо анального отвору, вони нагадують зерна рису чи кунжуту. Також окремі частини цестод зустрічаються на підстилці тварини. У більш важкій формі зараження глистами їх можна побачити в блювотних масах.
Сисуни (трематоди)
Це плоскі черв’яки з присосками, якими вони кріпляться до тканин внутрішніх органів, поїдаючи і руйнуючи їх, найчастіше печінки. Паразити порушують прохідність жовчних проток, викликають цироз печінки та печінкову недостатність. Це призводить до загибелі кота.
Рухливі частини сисунів можуть виходити назовні через анальний отвір кішки. Якщо придивитися, можна помітити крихітні напівпрозорі частини паразита навколо ануса тварини, або на його підстилці.
Зверніть увагу, що симптоми зараження глистами дуже схожі на прояви, що зустрічаються при більшості інфекційних та неінфекційних захворювань. Якщо ви дасте препарат хворому або ослабленому коту, це тільки погіршить ситуацію, та навіть може призвести до смерті вихованця. Тому треба давати препарат тільки клінічно здоровій тварині, або, порадившись з ветеринарним лікарем.
Лікування гельмінтозу
Діагноз може поставити лише ветеринарний лікар, вивчивши анамнез, взявши кал та кров тварини на аналіз. Якщо власник кота помітив частинки глистів у кота в калі, то про це необхідно повідомити ветеринара.
Антигельмінтні препарати призначаються з лікувальною метою ветеринаром після проведення всіх аналізів. Ветеринар повинен підібрати правильний засіб, що діє на певний вид глистів. Або виписати ліки комплексної дії, якщо відбулося зараження кішки декількома видами гельмінтів чи вид глистів не вдалося визначити.
При лікуванні глистів у кішки препарат слід дати повторно через 10-14 днів.
Перед вакцинацією дають протиглистові препарати за 10-14 днів до дати вакцинації.
Для початку перед дегельмінтизацією треба переконатися в тому, що тварина добре почувається і клінічно здорова. Антигельмінтний препарат треба задавати обов’язково за вагою тварини. Часто власники задають антигельмінтні препарати неправильно, після чого кошенята можуть отруїтися і навіть загинути.
Не купуйте препарати на ринках чи супермаркетах, якщо не хочете придбати підробку. Краще купувати їх у ветеринарних аптеках чи зоомагазинах. У жодному разі не використовуйте антигельмінтні препарати, призначені для людей!
Дегельмінтизація кошенят
Дегельмінтизацію кошенят проводять, коли вони досягають трьох тижневого віку. Потім рекомендовано через два тижні повторити. А далі з метою профілактики дегельмінтизацію проводять 1 раз на 3 місяці, а також за 10 днів до вакцинації. За наявності в будинку кількох кошенят давати препарат від глистів потрібно всім одночасно. Якщо кошенята живуть з кішкою-мамою, то їй також дають препарати відповідно до ваги та віку. Препарат вибирають за рекомендацією ветеринарного лікаря, дозування розраховується виходячи із віку та ваги.
Профілактика глистів у котів
- З метою профілактики антигельмінтні препарати для котів виписують 2-4 рази на рік, обов’язково перед щепленням та перед в’язкою.
- Зберігайте взуття в шафі поза досяжністю кота і регулярно робіть вологе прибирання, дезінфікуючи поверхні, що стикаються з вуличним взуттям.
- Заразитися глистами домашній кіт може, якщо ловить і їсть комах, наприклад, мух або комарів, які є переносниками личинок, а також через укуси. Встановіть москітні сітки на вікна, щоб кіт їх не ловив.
- М’ясо та м’ясні субпродукти, які даються у сирому вигляді, обов’язково мають бути переморожені в морозильній камері не менше 72 годин, з наступним ошпарюванням окропом перед годуванням.
- Регулярно обробляйте вихованця від бліх та кліщів.
Чи можна заразитися від кішки глистами?
Більшість гельмінтів, якими заражаються кішки, є небезпечними і для людини, тому якщо у вашого кота виявилися паразити – вам теж знадобиться лікування.
Наскільки публікація корисна?
Натисніть на зірку, щоб оцінити!
Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 2
Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.