You are currently viewing Донський сфінкс

Донський сфінкс

 • Категорія запису:Породи
 • Час читання:3 mins read
5
(1)

Донський сфінкс – кіт, з оригінальною незвичною зовнішністю. Вони мають справжній котячий магнетизм, притягуючи до себе погляди оточуючих. Навіть ті, кому лисі коти не подобаються з першого погляду, стають затятими шанувальниками Дончаків, поспілкувавшись ближче з цими розумними, лагідними котами.

Зміст

Опис породи

Донські сфінкси відносяться до порід середніх розмірів. Їхнє зростання в середньому становить 25-30 см у загривку. Коти виглядають набагато більшими, ніж кішки.

Вага самки сфінксу – 3,5-5 кг, самця – 5-7 кг. Власникам слід пам’ятати, що кастровані вихованці швидше набирають вагу, потрібно уважно стежити, щоб котик не переїдав, більше рухався.

Температура тіла Донських сфінксів коливається у діапазоні 38,0–39,5°С. Через те, що шерсть у них відсутня, при дотику до шкіри здається, що кішка гаряча.

Історія породи

Донський сфінкс – російська порода безшерстих кішок. Першу кішку сфінкс було знайдено на вулиці в м. Ростові-на-Дону Оленою Ковальовою. Кішечку забрали додому та назвали Варварою. Через деякий час у кішки почалися серйозні проблеми – вона стала інтенсивно лисіти. Її віднесли до ветеринарної клініки, де за аналізами показало, що кішка абсолютно здорова. Варвара виросла та стала мамою. Вона народила послід із трьох кошенят від європейського короткошерстого кота Василя. Їхня дочка Чита, абсолютно гола кішечка, є основоположницею породи.

З цією кішечкою почала працювати досвідчений заводник Ірина Немикіна. Вона зберегла цих чудових кішок і почала працювати над створенням нової породи.

У Москві та Пітері теж зацікавилися цими новими дивовижними кішками. Робота з виведення породи велася у двох напрямках. Перший напрямок – аборигенний підміс, тобто, використання наших аборигенних порід кішок: європейських короткошерстих, сибірських та домашніх кішок близьких за фенотипом. Ця порода кішок отримала назву Донський сфінкс. Другим напрямком був підміс кров кішок сіамо-орієнтальної групи. Таких кішок назвали Петербурзькими сфінксами.

Шлях Донських сфінксів до міжнародного визнання був нелегким і зайняв довгі десять років. Були різні версії назви породи: Російська гола, Російська безшерста, Донський лисак і, нарешті, Донський сфінкс.

Перший стандарт породи було прописано 1992 року. З 2000 року популяція розрослася, міжпородні схрещування сфінксів було заборонено. Нині вони застосовуються лише фелінологами для виведення нових видів. Міжнародне визнання до Дончаків прийшло у 1996 році, коли вони були визнані WCF.

Стандарт породи

Донський сфінкс фото

Зовні Донські сфінкси нагадують стародавні єгипетські статуетки. Це коти з трохи витягнутим міцним тілом із розвиненою мускулатурою, довгими кінцівками. Лапи не виглядають крихкими, як у інших лисих кішок, але досить витончені.

Інші стандарти породи:

 • голова рельєфна, клиноподібної форми, середньої довжини;
 • мордочка загострена з чітко окресленими вилицями, надбрівними дугами;
 • лоб плоский, звужений;
 • шия тонка, не довга;
 • ніс широкий, в більшості випадків темніший за решту мордочки;
 • підборіддя виражене;
 • вуса щільні, товсті, що закручуються, у деяких особин обламуються під корінь;
 • вуха великі, трохи заокруглені на кінчиках, посаджені високо з нахилом уперед;
 • пальці на лапках довгі, з’єднані перетинками;
 • очі середнього розміру, мигдалеподібної форми, розкосі, без вій;
 • райдужна оболонка допускається будь-якого кольору;
 • хвіст тонкий, гнучкий, без заломів.

Основна особливість сфінксів – шкіра. Вона еластична, вкрита складочками. Особливо багато зморшок у місцях згинів: на лобі, шиї, животі, лапах. Дончакі бувають повністю лисими або зі специфічною вовною.

Дискваліфікуючі вади

До породних недоліків, за які Донському сфінксу будуть знижені оцінки на виставці, належать такі характеристики котів:

 • низько посаджені вушка невеликого розміру;
 • укорочений, легкий, слабкий корпус;
 • недокус менше 2 мм;
 • округлі очі;
 • короткий, загнутий хвіст;
 • кругла, тонка або коротка голова.

Дискваліфікують тварин із заворотом повік та недокусом понад 2 мм.

Різновиди та їх відмінності

Залежно від довжини волосяного покриву фахівці виділяють чотири види Донських сфінксів:

Голий

Поєднує повністю безшерстих котів. Вони вважаються найбільш екзотичними та цінними. Між собою їх не схрещують через високі ризики народження нежиттєздатного потомства. Для в’язки підбирають різновиди флок або велюр.

Тип шкіри у таких котів відрізняється. В одних кішок вона суха і гладка, в інших – на дотик нагадує липку гуму. У той же час невеликі волоски на тілі є.

Флок

Цей різновид породи вже можна назвати голою з великою натяжкою, тому що їх тіло покриває короткий, тоненький ворс, схожий на пушок на плоді персика. Найщільніша вовна, як правило, розташовується на хвості та лапах.

Зазвичай, якщо немає жодних генетичних аномалій, до дворічного віку волоски випадають і тоді кішка набуває вигляду голого Донського сфінкса.

Велюр

Різновид сфінксів з вовною, що досягає довжини 2-3 мм. Гарними таких кішок уже назвати складніше. Зовні вони схожі на несподівано полисіли звичайних, дворових котів.

Найчастіше такі вихованці з віком теж повністю лисіють, але іноді покрив зберігається на все життя. Велюровий різновид все ж таки бере участь у племінному розведенні.

Браш

Коти з твердою, рідкісною, короткою шерстю схожою на щетину. Брашові Дончакі, на жаль, не беруть участі у виставках, що не заважає їм бути відмінними домашніми кішками.

У той же час вони допускаються до племінного розведення. Їх схрещують з іншими підвидами сфінксів для поліпшення здоров’я породи. Є навіть любителі саме такого різновиду, яких анітрохи не бентежить відсутність виставкових перспектив у кота.

Забарвлення

Донський сфінкс кішка фото

Забарвлення Донського сфінкса допускаються будь-які, крім лілового та шоколадного. Породисті Дончакі бувають:

 • білими;
 • чорними;
 • сірими;
 • рудими;
 • блакитними;
 • червоними;
 • рожевими.

Коти таббі-забарвлення (візеруваті, смугасті) теж визнаються фелінологічним співтовариством, але їх виділяють в окрему підгрупу, без поділу по малюнкам.

Характер Донського сфінксу

Донський сфінкс кіт фото

За загадковою зовнішністю «інопланетянина» ховається лагідна, вразлива душа Донського сфінкса. Цим кішкам потрібен постійний контакт із власником. Вони вибирають для себе головну людину в будинку, гостро потребують її уваги, нудьгують під час тривалої розлуки.

Донські сфінкси не ревниві, спокійно ставляться до присутності в будинку інших тварин, ладнають з дітьми.

Кошеня-сфінкс поводиться як маленький ураган. Любить гасати по дому, охоплюючи своїми іграми весь простір квартири. Може накидатися на ноги людей, обдирати меблі чи шпалери. Щоб цього не відбувалося, малюкові треба надати достатню кількість іграшок, приділяти йому якнайбільше уваги.

Якщо немає можливості багато займатися з маленьким кошеням, варто завести другого котика тієї ж породи. Сфінкси відмінно уживаються один з одним, з радістю будуть проводити час у спільних забавах.

З віком більшість Дончаків стають у міру лінивими. З однаковим задоволенням проводять час як у активних іграх, так і лежанні на дивані поруч із господарями.

Усі особини за характером індивідуальні, але деякі характерні різницю між котами і кішками є. Коти незалежніші, цікавіші, самі вирішують, коли хочуть отримати ласку від власників, а коли залишитися на самоті. До того ж їхній секрет має різкий запах.

Кішки, як правило, більш охайні, лагідні, прагнуть тісного контакту з господарями, вимагають до себе підвищеної уваги.

Сфінкси дуже погано переносять самотність. Людям, які постійно зникають на роботі, таких кішок заводити не варто.

Особливості здоров'я, хвороби

Порода досить молода, тому початкові помилки у племінному розведенні поки що чітко позначаються на здоров’ї Донських сфінксів.

Ці коти генетично схильні до таких патологій, як:

 • екземи;
 • недорозвинення очного яблука;
 • васкуліт шкіри;
 • вроджений заворот повіки;
 • викривлення хвостового відділу хребта;
 • гіперплазія соска (у самок);
 • дерматити;
 • кіста молочної залози, найчастіше зустрічається у кішок черепахового забарвлення;
 • кон’юнктивіти;
 • укорочення нижньої щелепи, коти з такою аномалією не здатні повноцінно харчуватися, постійно ушкоджують небо зубами.

Від основних інфекційних захворювань Дончаків захищають за допомогою вакцинації. Перше щеплення кошеня роблять у двомісячному віці.

Дончаків необхідно берегти від переохолодження, взимку вони можуть застудитися навіть у квартирі. Влітку шкіру вихованців потрібно оберігати від сонячних променів, щоб не допустити появи опіків.

Цікаві факти

Зареєстрований на сьогоднішній день сфінкс-довгожитель прожив 30 років.

Кошенята Донського сфінкса розплющують очі в перші години життя, іноді народжуються вже зрячими. Вважається, що чим раніше малюк починає бачити, тим здоровіші у нього органи зору.

Порода не є повністю гіпоалергенною, але більшості людей з реакцією на котячий білок такі вихованці підходять.

Довгі пальчики дозволяють Дончакам брати їжу передніми лапками і їсти її в такий спосіб.

З роками колір очей цих котів може змінюватись.

Плюси та мінуси

Чи варто заводити

Перед тим, як принести до будинку кошеня Донського сфінкса, потрібно ретельно зважити всі за і проти. Сфінкси дуже тендітні, ніжні істоти, що вимагають до себе підвищеної уваги людини: не тільки емоційної, а й фізичної.

Заводити кошеня потрібно тим, хто має в своєму розпорядженні достатню кількість часу, сил і бажання, щоб забезпечити Дончаку гідне життя. Якщо це вийде, Донський сфінкс відплатить господареві безмежною любов’ю, ласкою та відданістю.

Майбутній власник Донського сфінкса має бути готовим до серйозних фінансових витрат, а також відповідальності за повністю залежну від нього тварину.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.