You are currently viewing Пологи у кішки

Пологи у кішки

  • Категорія запису:Розведення
  • Час читання:2 mins read
5
(4)

Пологи у кішки – важлива подія, до якої необхідно підготуватися заздалегідь. Якщо лиса кішка народжуватиме вперше, по можливості домовтеся з ветеринарним лікарем, нехай він буде поруч. У будь-якому випадку, продумайте, до якої клініки відвезти сфінкса, у разі проблем.

Зміст

Предмети, необхідні для котячих пологів:

  • стерильні латексні рукавички;
  • дезінфікуючий засіб для рук;
  • йод чи зеленка, щоб припалити пуповину;
  • стерильна вазелінова олія або стерильний вазелін;
  • нитки шовкові або бавовняні для перев’язки пуповини;
  • ножиці з тупими кінцями для розтину плодового міхура;
  • піпетка з круглим кінчиком (невелика клізма або соплесоска) – щоб відсмоктувати рідину з дихальних шляхів кошеня;
  • прокип’ячені і пропрасовані серветки і пелюшки з м’якої тканини, що добре вбирає вологу. Не можна використовувати марлю – нитки можуть намотатися на ніжні лапки новонароджених та травмувати їх;
  • штучне харчування для новонароджених (якщо у кішки не виявиться молока).

Ваги для зважування кошенят, блокнот із ручкою для фіксації ваги та часу появи кошенят на світ, це дозволить відстежувати фізичний розвиток потомства.

Місце для пологів

Готуємо місце, де народжуватиме кішка. Для цього можна взяти простору коробку із низькими бортами. На дно укладають м’яку підстилку, яку легко поміняти за потребою, наприклад одноразові пелюшки. Туалет і миски з їжею та водою повинні бути поруч.

Щоб під час перейм кішка випадково не притиснула кошенят, що вже народилися, для них можна приготувати окреме місце. Це може бути ще одна коробка, на дно якої лягає тепла грілка, на неї ковдру або плед, щоб кошенята не обпеклися, а зверху одноразові пелюшки. Контролюйте температуру грілки, вона не повинна бути гарячою. Якщо немає грілки, її можна замінити пляшками з гарячою водою, загорнуті в одноразові пелюшки.

У зоомагазинах можна придбати манеж для кішок, вони є різних розмірів та форм, у них зручно кішці народжувати і надалі вирощувати кошенят.

Ознаки пологів у кішки

Розраховуємо дату пологів від дати в’язання. Слід уважніше спостерігати за кішкою на останньому тижні вагітності, не залишайте кішку на самоті, їй потрібна присутність господаря.

Змінюється поведінка кішки, перед пологами вона може неспокійно ходити по квартирі, намагаючись бути ближче до господаря. Якщо тварина залазить до шаф, риється і намагається приготувати собі притулок, це перша ознака, що скоро пологи. Віднесіть кішку до підготовленої коробки, погладьте, заспокойте. В організмі майбутньої матері з початком перейм відбуваються радикальні зміни: шийка матки відкривається, плоди приймають певну позу та змінюють своє місцезнаходження.

Наступні ознаки говорять про початок родової діяльності:

  • частота дихання збільшується;
  • кішка активно вилизує живіт та вульву;
  • кішка вигинає спину і нявкає – починаються перейми;
  • з вульви виділяється густий слиз червоно-коричневого кольору або прозорий – відійшла пробка, матка почала відкриватися.

Коли пологи почалися, віднесіть кішку в коробку і покладіть на бік – це зручне положення. Не можна дозволяти сфінксу сідати – вона може притиснути кошеня. Намагайтеся заспокоїти кішку, гладьте її, говоріть з нею.

Етапи пологів у кішки

Відходження слизової пробки свідчить про початок першого етапу пологів.

Період перейм. Тривалість його може сягати 12 годин. У цей час відкривається зів матки (вона у кішок дворога). У процесі пологів кошенята (по черзі з різних рогів) надходитимуть до тіла матки для появи на світ. Коли інтервал між переймами скорочується до 30–40 секунд, настає наступний етап.

Потужний період. М’язові скорочення підштовхують плід до родових шляхів, тиск на які спричиняє потуги. Кішка тужиться, виганяє плід через родовий канал.

Етап пологів. Кошеня народжується у плодовому міхурі. Якщо першою на світ виходить голівка плода, то процес іде добре. Якщо першим показується хвіст, то можливо, доведеться допомагати тварині тужитися – погладжувати живіт, без зусилля, зовсім легко, натискаючи на ребра і грудину. У жодному разі не намагайтеся тягнути за плід, що з’явився – ви можете ненавмисно завдати йому травми, не сумісної з життям.

Кішка активно вилизує міхур, тим самим розриває оболонку, видаляє амніотичну рідину з горла та стимулює дихальну активність. У наступній потузі виходить плацента, яку кішка з’їдає після перегризу пуповини. У ній містяться гормони та біологічно активні речовини, які допомагають під час пологів: дають сили та стимулюють скорочення матки. Фелінологи радять дозволити кішці з’їсти перші 2-3 посліди, а решту прибирати, вони викликають у кішки і кошенят пронос.

Потім кішка мати підштовхує первістка до соска. Активне ссання стимулює наступну родову діяльність.

Після невеликої перерви весь цикл повторюється стільки разів, скільки кошенят було зачато. У середньому родова діяльність сфінксу триває від 2 до 8 години. Після виходу кількох кошенят пологи можуть призупинитися. Це не привід для тривоги: за кілька годин пологова діяльність відновиться.

Вагітність у сфінксів багатоплідна, найчастіше в посліді буває від 3 до 6 кошенят. При народженні кошенят їхня маса, як правило, становить 80-100 грамів. У кошенят вагою менше 70 г мало шансів вижити.

Допомога під час пологів

Бувають ситуації, коли кішці потрібна допомога, наприклад, стрімкі пологи. Кошенята народжуються один за одним, і мати не встигає з ними впоратися. Кішка не завершила вилизувати першого, вже з’явилося друге кошеня і йдуть потуги на третього.

Діємо швидко та акуратно:

  • звільняємо кошеня від оболонки плодового міхура, злегка надрізавши його;
  • витираємо його стерильною серветкою, у цей момент кошеня має почати дихати.

Якщо кошеня не дихає, потрібно відсмоктувати рідину з носика та ротика за допомогою піпетки. Спробуйте перевернути кошеня головкою вниз і злегка струсіть.

Робіть легкий масаж грудної клітки – ритмічно натискати на ділянку серця. Можете протерти його шматком махрової тканини. Масажуйте мінімум 15 хвилин. Якщо він все ще не дихає, виконайте штучне дихання – рот у рот та ніздрі. Видих проводиться до розширення грудної клітки кошеня. Але не застосовуйте силу – це може призвести до розриву легенів. Після штучного дихання дайте кошеняті зробити пасивний видих. Штучне дихання проводиться до появи самостійного дихання.

Як тільки кошеня почало дихати, підкладіть його до соска матері і допоможіть захопити його.

Якщо кішка не встигла перегризти пуповину:

  • чистою ниткою міцно перев’язати канатик на відстані 1-2 см від живота кошеня;
  • стерильними ножицями перерізати пуповину з боку посліду.

Через кілька днів шматочок пуповини, що залишився, відсохне і відпаде разом з ниткою.

Якщо плід застряг у родовому каналі:

  • змастити вазеліновим маслом вульву навколо плода;
  • обережно за допомогою серветки захопити кошеня;
  • дочекатися чергової потуги, потім легко потягнути та допомогти йому вийти;
  • підкласти кошеня до матері.

Кішка після пологів уважна до кошенят, але не під час процесу. Після того, як новонароджений приклався до соска, його краще забрати в підготовлену коробку. Мати під час процесу може роздушити його.

Якщо щось йде не так, ви бачите, що кішці погано, вона не може сама народити, необхідно звернутися до ветеринарної клініки. У важких випадках кішці роблять кесарів розтин. Не ризикуйте життям кішки та кошенят, вчасно звертайтеся за допомогою до ветеринарів.

Ситуації, коли потрібна допомога ветеринара:

  • у кішки сильні перейми, але вона не може розродитися протягом години.
  • кошеня частково увійшло до родового каналу, але не може пройти його протягом 10 хвилин.
  • кровотеча під час або після пологів, що триває 10 хвилин.
  • раптова поява апатії та слабкості з температурою вище 39°С або нижче 36,1°С.
  • закінчення родової діяльності або інтервал у родовій діяльності більше трьох годин, що супроводжується хвилюванням кішки.

Догляд за кішкою після пологів

Слизові та кров’янисті виділення із статевих органів кішки після пологів – нормальне явище. Якщо вони не припинилися за тиждень, необхідно показати кішку ветеринару, можливо, сталося інфікування матки. У кішки при цьому відзначається депресія, підвищення температури, анемічність (блідість слизових рота та повік).

Після виходу останнього плода кішка приводить себе до ладу, облизується, вилизує кошенят і голосно муркоче. У цей час слід поміняти підстилку, на дно коробки можна покласти теплу грілку та накрити коробку з кішкою та кошенятами легким покривалом. Підстилку необхідно міняти не рідше ніж один раз на добу, обов’язково прогладжуючи з двох сторін. Біля будиночка потрібно поставити туалет та миски з їжею та водою, щоб мати могла відновити сили. Дуже важливо у цей час не турбувати нову родину.

Для відновлення сил кішці можна дати підігріте молоко з жовтком (1 жовток на 0,5 склянки молока). Кішку потрібно забезпечити повноцінним харчуванням, краще годувати кормом для вагітних кішок. Не забувайте про свіжу воду, кішці необхідно багато пити.

Слідкуйте, щоб кошеня знайшло сосок, щоб отримувати необхідне для свого життя молозиво. Якщо кошеня довго тикається носом і не може знайти сосок, потрібно допомогти йому, підсунувши його до молочної залози і злегка стиснувши її, щоб вийшло кілька крапель молока, і кошеня відчув його смак. Дуже важливо, щоб кошеня швидше почало активно смоктати ще й тому, що молозиво містить антитіла, які в перші 2 місяці життя захищатимуть малюка від небезпечних інфекційних захворювань.

Знайшли для вас цікаве відео про пологи кішки та реанімацію кошеня. На відео не кішка сфінкс, але весь процес у кішок відбувається однаково, незалежно від породи. У цьому відео добре показують, як народжуються кошенята та як їм допомогти за потреби.

Наскільки публікація корисна?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 4

Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.