Тічка або Еструс – це природний процес, який вказує на готовність кішки до спарювання та виношування потомства.
Статеве дозрівання у кішки сфінкса відбувається приблизно у 6-10 місяців. Але це аж ніяк не говорить про те, що кішка готова до виношування потомства та народження кошенят. Більше того, в’язка в першу тічку неможлива, оскільки здатна завдати непоправної шкоди здоров’ю тварини.
Якщо у планах заводчика є отримання потомства, необхідно дочекатися відповідного віку кішки. Ідеальним віком та часом для першої вагітності вважається від року до півтора року, але не раніше третього періоду еструсу. Тому що саме до цього періоду настає повне формування репродуктивних органів сфінксу.
Існує поняття передчасного спарювання – коли кішку в’яжуть з котом до повного формування її статевої системи та організму загалом. Заводчики йдуть на ризик і в результаті – тяжкі пологи та втрата кошенят.
Ознаки тічки у кішки:
- часто нявкає, іноді голосно кричить;
- катається на спині, треться;
- тремтить від перезбудження;
- вигинає спину, топче задніми лапами і відводить хвіст убік;
- кішка частіше ходить у туалет та вилизується.
Статеві органи збільшуються і мають виділення прозорого кольору. Якщо ви помітили темні, зелені, гнійні або кров’яні виділення, зверніться до ветеринарного лікаря.
Як часто у кішки настає тічка
У кішок, що живуть на вулиці, статеві цикли зазвичай проявляються з березня до жовтня. У домашніх сфінксів статеві цикли можуть проявлятися протягом усього року.
Періодичність тічки 1-2 рази на місяць. Як правило, нерегулярність еструсу пов’язана з відсутністю в’язки.
Статевий цикл кішки складається з кількох етапів. За відсутності спарювання з котом у кішки спостерігаються цикли без овуляції (ановуляторні), при спарюванні, навіть якщо воно не призвело до запліднення – з овуляцією.
В ановуляторному циклі виділяють проеструс, еструс і інтереструс, в овуляторному – проеструс, еструс, діеструс, інтереструс.
Проеструс – перша фаза статевого циклу, під час якої починається синтез гормонів, що стимулюють зростання яйцеклітин у яєчниках та підготовку слизової оболонки матки до можливої вагітності. Кішка виявляє перші ознаки підвищеної потреби в ласці, треться об господаря, з’являються перші мізерні виділення зі статевих органів. Однак до спарювання самка ще не готова. Триває фаза зазвичай 1-4 дні.
Еструс – власне тічка, період, під час якого можливе запліднення. Його тривалість індивідуальна, зазвичай, від 5 до 14 днів. Кішці важко себе контролювати, вона починає активно нявкати, закликаючи самця. Посилюється рясність виділень, при погладжуванні кішка приймає позу для спарювання.
Для кішок характерна індукована овуляція: вихід яйцеклітин із яєчників відбувається через 24-50 годин після спарювання. На місці виходу яйцеклітин з фолікулів утворюється жовте тіло – тимчасова залоза внутрішньої секреції, гормони якої сприяють нормальному перебігу вагітності. Якщо зачаття не відбулося, у кішки може настати хибна вагітність.
Симптоми хибної вагітності: кішка облаштовує собі будиночок в затишному місці, набирає вагу, молочні залози збільшуються. Зазвичай цей стан проходить через 2-3 тижні, але краще показати кішку ветеринарному лікарю.
Діеструс – період функціонування жовтого тіла, який починається відразу після овуляції. Поведінка кішки приходить у норму, вона заспокоюється і втрачає інтерес до котів, інколи навіть виявляє до них агресію.
Інтереструс починається після закінчення тічки, якщо спарювання та овуляції не відбулося. Протягом цього етапу вироблення естрогенів у кішки знижується, фолікули, що не овулювали, зменшуються в розмірі. Триває інтереструс в середньому 8-9 днів, після чого кішка знову входить у фазу проеструс або переходить в анеструс.
Анеструс – заключний етап тічки. Можливий тільки, якщо не було в’язки. У цей час статеві гормони виробляються в мінімальних кількостях, кішка поступово заспокоюється та повертається до звичайної поведінки.
Як заспокоїти кішку під час тічки
Будьте ласкаві з кішкою, приділяйте їй увагу – частіше беріть на руки, розмовляйте, гладьте. Ці дії не приглушать статевий інстинкт, але кішка менше нервуватиме.
Грайте з нею в рухливі ігри, які б відволікали від пошуку кота. Крім того, якщо кішка втомиться, вночі вона спатиме, а не кричати диким голосом. З цієї причини не дозволяйте сфінксу багато спати вдень.
Що не можна робити з кішкою під час тічки
Не можна лаяти та карати кішку за крики. Потрібного ефекту це не дасть, зате у сфінкса можуть розвинутися фобії. Не закривайте кішку у темному приміщенні, щоб тічка пройшла швидше. Сфінкс нервуватиме, що може спровокувати низку психічних розладів.
Якщо кішка мітить під час тічки територію, можна спробувати обробити ці місця засобом, який відлякує кішок, наприклад, запахом цитрусових.
Що дати кішці при тічці
Щоб заспокоїти сфінкса, можна дати заспокійливе для кішки, вони продаються у зоомагазинах. Стоп-стрес, Антистрес, KalmVet і тд. Це може бути паста, краплі і навіть нашийник. Але головне, вони мають бути на рослинній основі! Вони не прибирають симптоми тічки, вони допомагають кішці легше перенести цей період.
При цьому категорично не рекомендується давати кішкам будь-які лікарські препарати на основі валеріани, призначені для людей (таблетки, настоянки, краплі тощо). Спирт або інші допоміжні речовини, що містяться в них, можуть виявитися вкрай токсичними для кішки.
Не рекомендується давати гормональні препарати! Вони мають ряд побічних ефектів і можуть завдати серйозної шкоди організму кішці. Не виключена ймовірність виникнення запальних процесів матки, кісти, пухлин молочних залоз та інших порушень у роботі репродуктивних органів. Їх призначити може лише ветеринарний лікар у крайньому випадку. Їх також можна придбати у зоомагазинах, будьте обережні, читайте склад, можна застосовувати лише на рослинній основі!
Стерилізація кішки
Якщо в планах заводчика немає народження потомства, слід каструвати кішку. Кастрація позитивно позначиться на психіці тварини. Крім цього, кастрація так само позбавить ймовірності виникнення онкологічних захворювань у майбутньому.
Найкраще це зробити до першої тічки, віком від 4 до 6 місяців. Так ви не тільки не допустите тічку, а й знизите ризик раку матки, молочної залози.
Стерилізація кішки під час тічки вкрай небажана. Вона здатна викликати сильний гормональний дисбаланс, збільшується ризик втрати крові при операції.
Якщо не встигли стерилізувати сфінкса, потрібно провести операцію в період між тічками, але ризик онкології залишається. Процедуру можна робити не раніше ніж через 2 тижні після закінчення тічки. До її початку також має залишатися щонайменше 2 тижні. Найкраще порадитися з ветеринарним лікарем.
Є два види стерилізації:
Кішці перев’язують маткові труби. Вона не може завагітніти, але тічка та статевий інстинкт залишаються. Після такої операції не зникає ризик онкології, запалення матки, яєчників. Метод найчастіше застосовують для стерилізації бездомних тварин.
Видалення яєчників та матки. У кішки не буде тічки, а разом із нею і симптомів. Іноді цей різновид операції називають кастрацією. Ризик онкології, кіст внутрішніх статевих органів зникає, молочної залози помітно знижується. Цей варіант коштує дорожче, але краще, якщо ви хочете позбавити кішку від поведінкових проблем, пов’язаних з розмноженням.
Наскільки публікація корисна?
Натисніть на зірку, щоб оцінити!
Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 2
Оцінок наразі немає. Поставте оцінку першим.